אודותנו

ברוכים הבאים לאתר של "גבינות משק יעקבס אגדת לחם"

החנות ובית הקפה שלנו הם פרי שיתוף פעולה בין משפחת יעקבס, משפחה של רפתנים, חקלאים ויצרני גבינות, ובין האחיות ניבי ושני טבנקין, שהקימו מאפייה בשכנות למחלבה. זה היה שידוך מתבקש, כי הרי ידוע שגבינות ולחמים הולכים ביחד. למוצרים של יעקבס יש כשרות של בד"צ חתם סופר פ"ת למוצרים של אגדת לחם יש כשרות עמק חפר.

אודות היעקבסים

כשמשפחת יעקבס הגיעה לכפר הרא‘‘ה עדיין חלבו את הפרות בידיים.בשנת 1936 הגיעו יצחק ורות יעקבס לכפר הרא"ה שבואדי חווארית (הוא עמק חפר). השממה השוררת בכל והביצות שמסביב לא הפילו את רוחם, וכאן החליטו לקבוע את ביתם ולהגשים את חלומם לישוב הארץ. באותם ימים, במשק קטן עם פרות ועיזים שגידלו וחלבו בחצר, החלו לגבן גבינות לצרכי הבית – ובמרחק הזמן, שלמה, הבן, עדיין זוכר את החליבה הידנית לתוך דליי פח ואת בדי הגאזה התלויים במטבח מהם ניגרים מי הגבינה. ברבות הימים, הולך בדרכי הוריו, הקים שלמה, יחד עם אשתו רוני, רפת לתפארת – בה נחלבות הפרות שלוש פעמים ביום בעזרת ציוד חדיש,ואוכלות אוכל הגדל בשדות הבעל של המשק ללא ריסוסים ותוספים – והחלב משובח באיכות בלתי מתפשרת.
באמתחתו תמיד נשא חלום לחזור ולייצר גבינות כבבית הוריו. בשנת 1997 החליטו בני הדור השלישי לחדש מסורת אבות, והקימו בצמוד לרפת מחלבה. מחברת המתכונים של סבתא היוותה בסיס למתכונים הראשונים ובעזרתה החלו במלאכת הגיבון ובהמשך רכשו ידע ממחלבות מסורתיות באירופה. כיום מתבצע במחלבה יצור הגבינות בציוד חדיש, בשיטות מסורתיות כנהוג במחלבות קטנות באירופה, תוך הקפדה על תהליכי יצור מבוקרים. במחלבה מעבדים חלב עיזים, צאן ובקר ומייצרים כ – 25 סוגי גבינות איכותיות וייחודיות: קשות, חצי קשות בשלות, גבינות עובשים וכמובן גבינות רכות ויוגורטים

אודות אגדת לחם

אגדת לחם, מאפיית בוטיק בכפר הרא"ה המייצרת לחמי מחמצת בעבודת יד הנאפים בתנור אבן מסורתי. הלחמים נעשים מתוך התבוננות והבנה בצרכי גוף האדם, תהליכי החיים, אהבת האדמה, האדם והעולם. לאחר שנים של עשייה בתחום, ניבי ושני טבנקין מבינות שבריאות היא עניין פרטי ומשתנה מאדם לחברו. כל גוף מקבל, מכיל ומפרק סוגי חיטה והרכבים שונים של דגנים באופן הנכון לו. הלחמים של אגדת לחם נעשים מקמחים וחומרי גלם איכותיים, טבעיים ונקיים. המחמצות עתיקות ובעלות חיים משלהן, משמשות כחומר משמר טיבעי ,מעניקות ללחם את אופיו המיוחד.

הוראות תפעול –  הלחמים נאפים בתנור אבן בחום גבוהה שיוצר קרסט ששומר על טריות הלחם. ההמלצה שלנו היא לא לפרוס את הלחם במכונת פריסה, אלא לפרוס בסכין לחם ולשמור בשקית נייר. אם תרצו להגיש לאירוח או סתם להתפנק, כדאי לחמם תנור חם ל220 מעלות ולחמם את הלחם ל10 דק. הקרסט מתחזק, והלחות בפנים מתעוררת. כמו כן הבית מתמלא  ניחוח של אפיה. ניתן להקפיא את הלחמים עד חודש במקפיא, אח"כ להפשיר הפשרה מוחלטת באוויר ואז לחמם כמו שהוסבר קודם.